Registruj se | Zaboravili ste lozinku?

Meseci u godni priprema za čas

Broj strana 7
Ime Meseci u godni priprema za čas
Predmet Moja okolina
Institucija Osnovna škola
Cena 50 poena
Ocena kvaliteta 0 / 0 (100%)
Dodato 12-01-2016
Dodao kikina.nejla
Preuzeto 1
Veličina dokumenta 0 KB
Format dokumenta docx
Ključne reči moja okolina , meseci u godini , priprema za cas
Format: docx
Cena: 50 poena
Opis materijala:
Sadržaj:
PRIPREMA ZA ČAS

Datum: 07.01.2016.
Škola: OŠ „Meša Selimović“
Razred i odjeljenje: IIb
Predmet: Moja okolina
Nastavna jedinica: Mjeseci u godini
Tip časa: obrada novog nastavnog gradiva
Nastavne metode: ilustracija, objašnjavanje, razgovor, demonstracija
Nastavna sredstva: udžbenik, slike, plakati
Oblici rada: frontalni i grupni.
Izbor medija: udžbenik, radna sveska, slikovnice
Cilj: Upoznavanje sa mjesecima u godini
Zadaci nastave
Obrazovni: Imenovanje i karakteristike svakog mjeseca u godini, trajanje pojedinih mjeseci u godini.
Funkcionalni: Razlikovanje mjeseci i koji mjesec pripada kojem godišnjem dobu, porijeklo mjeseci.
Odgojni: Važni datumi za učenike i njegovu porodicu.
Ishodi učenja:
Kognitivni: Učenici će moći imenovati mjesece u godini, također će moći prepoznati karakteristike koje su vežane za svaki mjesec, moći će izvršiti klasifikaciju mjeseci za godišnja doba i na ovom času će moći zabilježiti datum svog rođenja u mjeseci kojem su rođeni.
Afektivni: U zadacima provjere znanja moći će dopuniti rečenice za lekciju koju su na ovom času radili, moći će koristiti mjesece za razlikovanje godišnjih doba.
Psihomotorički: Moći će imenovati mjesece u godini, moći će razlikovati vremenska dešavanja u ovim mjesecima, moći će poredati mjeseci pa njihovom slijedu.

MIKROARTIKULACIJA ČASA
ETAPE RADA

I UVOD
Čitanje pjesmice.
Razgovor o pjesmici.

II REALIZACIJA
Najava nastavne jedinice „Mjeseci u godini“.
Razgovor o nastanku mjeseci.
Analiza plakata.
Provjera znanja – mala vježba o tome šta su zapamtili na času.

III VERIFIKACIJA
Bilježenje bitnih datuma.
Upute za zadaću.



MIKROARTIKULACIJA ČASA

UVODNI DIO ČASA 5-7 MINUTA
Čitanje pjesmice „Dvanaest mjeseci u godini“:
Razgovor o pjesmici.

GLAVNI DIO ČASA 25-30 MINUTA
Najava cilja časa: „Danas ćemo govoriti o Mjesecima u godini.“
Pišem na tabli „Školski rad“, a zatim naslov „Mjeseci u godini“.
Zajedno sa učenicima ponavljamo koliko godina ima dana, koliko svaka četvrta godina ima dana i kako se zove. Razgovaramo o godišnjim dobima i o njihovom trajanju( što su već sa svojom učiteljicom naučili). Zatim učenike pitam da li znaju koji je trenutno mjesec i da li poznaju još neke mjesece.
Na tablu postavljam dvanaest malih plakata gdje svaki plakat predstavlja jedan mjesec. Na svakom plakatu je naziv mjeseca i kalendar gdje učenici mogu naučiti koliko dana traje svaki mjesec i kojem godišnjem dobu pripada. Također, na svakom plakatu se nalazi slika koja opisuje taj mjesec: Januar – dječak na sankama; Februar – djevojčica pravi Snješka Bijelića; Mart – polje sa cvijećem; April – kišovit dan; Maj – cvijetno polje; Juni – trešnje; Juli – sunce; August – sunčan dan i kupanje na moru; Septembar – početak škole; Oktobar – Voće i povrće i opada lišće; Novembar – jesenja kiša; Decembar – Djeda Mraz.
Nakon što su učenici usvojili osnovne karakteristike mjeseci, čitam načine njihovog nastanka. Nakon svakog pročitanog nastanka lijepim ih na plakate za mjesec kojeg karakteriše.
- „Ime je dobio po Janusu, antičkom Bogu vremena i prolaznosti života. Prvi je mjesec u godini.“– JANUAR
- „Februar je praznik čišćenja i pokajanja koji se obilježavao svake godine u starom Rimu u ovom mjesecu.“ – FEBRUAR
- „Dobio je ime po Marsu, strašnom rimskom bogu rata.“ – MART
- „Dobio je ime po riječi „apricus“ – sunčan, pa bi to bio sunčani mjesec.“ – APRIL
- „Duguje ime Maji, boginji prirode.“ – MAJ
- „Ime je dobio po Junoni, boginji braka i domačinstva.“ – JUNI
- „Nosi ime imperatora Gaja Julija Cezara.“ – JULI
- „Ovaj mjesec nosi ime po caru Oktavijanu Augustu.“ – AUGUST
- „Na latinskom jeziku riječ „septem“ znaći sedam, pa je septembar po tome sedmi mjesec, što znači da je kod starih Rimljana godina počinjala sa martom a ne sa januarom.“ – SEPTEMBAR
- „Oktobar znači „osmi mjesec“.“ – OKTOBAR
- „Novembar znači „deveti mjesec“.“ – NOVEMBAR
- „Decembar znači „deseti mjesec“.“ – DECEMBAR
Nakon što su učenici upoznati sa novom nastavnom jedinicom, slijedi provjera znanja. Razred se dijeli u četiri grupe. Svaka grupa dobije naziv jednog godišnjeg doba i listiće na kojima se nalaze zadaci koji su vezani za te mjesece. Sadržaj tih listića je sljedeći:
- Grupa A: „Proljeće“
1. Koji mjeseci pripadaju ovom godišnjem dobu? ______________.
2. Napišite kako je nastao naziv mjeseca Maja.
3. Na panoima zaokružite datume kad počinje i završava proljeće.
4. Izaberite proljetni mjesec i nacrtajte ono šta ga karakteriše.
- Grupa B: „Ljeto“
1. Zaokružite mjesece koji pripadaju ovom godišnjem dobu!
(ispod su poduđeni mjeseci)
2. Po kome je mjesec August dobio ime?
3. Na panoima zaokružite datume koji obilježavaju početak i kraj ljeta.
4. Nacrtajte i obojite ono što karakteriše mjesec Juli.
- Grupa C: „Jesen“
1. Navedite mjesece koji pripadaju ovom godišnjem dobu!
2. Na panoima zaokružite datume koji obilježavaju početak i kraj jeseni.
3. Povežite slike sa odgovarajučim godišnjim dobom.
- Grupa D: „ Zima“
1. Mjeseci koji pripadaju ovom godišnjem dobu su: ________, ________, ________, ________ i ________.
2. Koji je prvi mjesec u godini i po kome je dobio ime?
3. Na panoima zaokružite datume koji obilježavaju početak i kraj zime.
4. Nacrtajte karakteristiku Decembra i obojite.
Učenici biraju vođu grupe koji izlaze pred tablu i prezentiraju urađene vježbe.
ZAVRŠNI DIO ČASA 2-3 MINUTE
Dijelim učenicima godišnji kalendar sa nazivima mjeseci koji će zalijepiti u svoju svesku. Zatim učenici na kalendaru pronalaze datum svog rođendana, datume rođendana svojih roditelja.
Učenici dobiju upute za domaću zadaću a to je da u svoju svesku nacrtaju ono što je karakteristično za mjesec u kojem su rođeni i da nauče mjesece u godini.


Slični materijali



Komentari za materijal "Meseci u godni priprema za čas"

Niko nije proverio ovaj materijal. Budite prvi i objavite svoje mišljenje.



Objavite svoje mišljenje

Uloguj se da ostaviš komentar